10 Nisan 2015 Cuma

TEMPLE GRANDİN

.


Bu akşam, tavsiye üzerine bu filmi izledim .Araya zaman girip ,unutur ,atlarım diye de sıcağı sıcağına paylaşayım istedim. Böyle filmleri vizyonda ıskaladığıma üzülüyorum. Haberdar olduğumda , herkesi kolundan tutup sorasım izlemediyse  izletesim geliyor farkındalık adına.

Film, otistik bir kadının gerçek hayat hikayesi.

Temple, dört yaşında konuşmaya başlıyor. Doktorların ,akıl hastanesine yatırmalısınız dediği halde annesinin ve teyzesinin  inanılmaz ilgisiyle üniversiteyi bitiriyor . "Ben resimlerle düşünürüm " diyor.

"Resimlerle Düşünmek " kitabının yazarı. Colarado State  Üniversitesi'nde Profesör olmuş. Beyninin farklı algılaması ve  görsel hafızası sayesinde çalıştığı alanda çok büyük başarılar elde etmiş.

Buna rağmen karşılaştığı zorluklar ve onlarla mücadele etme şekli çok düşündürücü.O duygusal kırılımlar çok güzel işlenmiş filmde.

Her türlü detayı anlatarak  filmi izlemeyenleri sabote etmeyeceğim. Filmden sonra Temple Grandin'in peşine düştüm  ve TED konuşmasını  buldum. Filmi izlerseniz, zaten onu da merak edip kendiliğinden izleyeceksiniz diye düşündüğümden şuracığa bırakıyorum.

https://www.ted.com/talks/temple_grandin_the_world_needs_all_kinds_of_minds#t-20631

Filmden çok güzel bir alıntı."Farklıydım, ama eksik değildim. "

İzleyenlerin yolu buradan geçerse yorumlarını beklerim :)

İyi seyirler :)


3 yorum:

 1. Sevgili izdüşümüm, filmi izlememiştim, ama tavsiyen üzerine izlenecekler arasına dahil ediyorum..ve sonrasında ted videoyu da izlemek için yine ziyaretine geleceğim..güzel bir hafta dilerim..sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
 2. Peş peşe 2 yazı girilmesi iyi haber kuzucum.
  Ha gayret üçünsüne sıra gelmiş geçiyor ;)

  Sen öneririrsin de izlenmez mi hiç. Gerçek hayat hikâyelerinden uyarlama filmlerin ayrı bir yeri vardır bende. İzleme listemde yerini aldı bile.
  Sevgiler bıraktım :)

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Canlar, izledikten sonra yorumlarınızı buraya ya da kendi bloglarınıza yazsanız ne mutlu olurum biliyor musunuz ? :)

  Kendi adıma değil farkındalık adına.

  Zeugma'cım 3.den sonra herşey eskiye döner mi? Keşke dönse.Dönmese de yarın 3. gelicek sana söz :)

  Esin'cim ve Zeugma'cım ikinizi de kucakladım en içten sevgilerimle :)

  YanıtlaSil

Sen Yazmazsan,Ben yazmazsam nasıl çıkar bu postlar aydınlığa ...