21 Şubat 2011 Pazartesi

Bu aralar...


Son bir kaç haftadır öğrencilik hayatıma dönmüş gibiyim...

Günlerim araştırma yapmakla geçiyor.İlgilendiğim konular hakkında araştırmak,bulmak,okumak,okumak,okumak,seyretmek ve dinlemek minvalinde geçiyor günlerim.

Araştırma yaptığım tüm konular yaratıcılık seminerleriyle ilgili bittabi ki ...


İlgilendiğim konu veya kişilerle ilgili çok bilinmeyen ya da hiç bilinmeyen yönleri öğrendiğim de bütün o yorgunluğa değiyor diye düşünüyorum.


Bazen de o hummalı araştırmanın içindeyken,yapılan güzel bir akşam programına gidemediğim ya da hayır dediğim zamanlarda offlayıp,poffladığım kaytarmaya çalıştığım da oluyor.

Üç hafta önce ki konum Polonya /Poznan'dı...

Kurada bana burası çıkana kadar Polonya'da böyle bir yer olduğunu bile bilmiyordum ne yalan söyleyeyeyim.

Akgün Hoca'nın,Polonezköy'le ilgili yazdığı "Ayyıldızın altındaki Kartal Polonezköy" kitabından ve fotoğraf sergisinden aşinalığım vardı.

Polonya tarihine,ünlü Polonyalı piyanist Chopin'e,İstanbul'da yaşayıp burda hayatını kaybeden ve yaşadığı evi müzeye dönüştürülen Polonyalı şair Adam Mickiewicz'e,Anne tarafından Polonyalı olan ünlü soprana Leyla Gencer'e ve Polonya'ya ait bir sürü enteresan şeyler öğrenmiştik.

Ama Poznan'a bilmiyordum.

Hiç tanımadığım bu şehir hakkında en az orada yaşamaya hazırlanan biri kadar ,araştırma yapmış olabilirim...

Yerli yabancı sayfalardan,oraya turist olarak gidenlerin yorumlarından,bloggerlardan,erasmusla giden öğrencilerden,bir çok farklı gözden aldığım yorumlarla kendi Poznan'ımı yarattım.

Sonra kendime göre bir uslupla anlatmaya geldi sıra.

Tahtaya çıkıp vikipedia gibi anlatmak yerine burayla ilgili bir hikaye uydurdum.Sanki bu araştırmalarımda bana yardım eden erasmuslu bir öğrenci varmış gibi bir şeyler yazdım.

Bu öğrencinin adı Ali Cengiz'miş (Esinlenme bknız.Zeugma; )).

Adam Mickiewicz üniversitesinde okuyan Ali Cengiz'in yakın arkadaşı olan baş kahramanım o şehirle ilgili önemli bir şahsiyetmiş gibi ciddi ciddi anlatmaya başladım.Hazırladığım görseller power pointle destekledi benim bu ali cengiz oyunumu...

Şehrin simgesi yukarıdaki fotodan görüleceği üzere iki inatçı keçi.(aynı ben...Hani kurada bu şehir çıkarken hissi kalbel vuk'u oldu herhalde diyorum.)

Bir saatlik sunum çok heyecanlanmamın dışında ,heyecandan Polonya 'ya sürekli Polanya demem dışında kazasız bitti çok şükür :))

Ardından yeni sunum konumuz verildi Frida.

Bu aralar çok gündemde bir ressam.

Pera müzesindeki sergiyi duymuşsunuzdur(duymadıysanız ben muştulamış olayım :)
Gelman koleksiyonuna ait bazı Frida tabloları İstanbul Pera Müzesi tarafından getirildi ve sergileniyor.sanırım Mart sonuna kadar açık olacak...

Arkadaşlarla ortak gerçekleştireceğimiz sunumda sadece Frida'nın tabloları olmayacak.

Aztekler'den başlayıp Meksika'ya uzanan efsanelerin,mitolojinin,Meksika devriminin de içinde olduğu bir çalışma hazırlayacağız.

Herkes araştırmak için bir konu seçti.Ben Aztek'leri almayı çok istedim.
Ne de olsa aynı topraklara yakın yaşayan başka bir kahramanım Geronimo'm vardı benim...

Bu konudaki araştırmanın asıl konuma da faydası olur diye düşündüm ama Bana Frida ve Tina Modotti ile Leon Troçki arasındaki ilişkiler kaldı.

Meksika'da yaşayan önemli bir kadın fotoğrafçı Tina Modotti...Aynı zamanda Frida ile ilgili çok yakın dost zaman zaman ilişkiye dönüşen bir dostluk var aralarında...


Diğeri Kızıl ordunun kurucusu Troçki'nin Meksika'da kaldığı yıllarda ,Frida'yla bütünleşen mavi evinde bir,buçuk sene kalması ,bu süreçte aralarında başlayan ilişki,Trocki'nin karısını fark etmesi v.s ...olaylar gelişir...:)

Şimdiki gündem maddemiz Frida ve tebaası olduğu için herkes bir Frida mania şeklinde dolaşıyor ortalıkta...

Cumartesi günü Pera Müzesinde önemli bir söyleşi vardı.Frida'nın kız kardeşi Cristina'nın torunu Cristina Kahlo 'nun söyleşisi...

Aile fertlerinden birinin anlatacağı Frida ilginç olur dedik hep birlikte söyleşiye gidelim dedik .Rotayı Pera'ya çevirdik.

Müşkül pesent ben,14.30 da başlayan söyleşinin başlamasına son beş dakika kala yetiştim maalesef.

Benim haricimde herkes koltuklarında oturup söyleşinin başlamasını bekliyordu.

Apar topar aşağı kata inerken merdivenlerde benden başka kimseyi göremeyince yanlış yere mi gidiyorum şüphesiyle merdivenleri geri çıkıp , koridordaki o kadar kişi içinden birine sordum.

Esmer ablaya "Pardon Frida söyleşisi bu katta mı "Cevap alamadım.
Kadın anlamadı ya da duymadı diye düşünüp bir daha sordum .Sonra kadın ingilizce konuşup beni anlamadığını söyleyince pardon deyip indim aşağıya tekrar...

Sona kalan dona kalır diye boşa dememişler.Salona indiğimde yer yoktu.Baktım bir tek protokolda boş bir koltuk var gayet protokoldenmişim gibi oturuverdim.

Neyse söyleşi bir başladı.Bir baktım söyleşiyi yapan demin soru sorduğum ablaymış...

Yuh dedim yani o kadar kişi içerisinden sen kalk söyleşiyi yapacak kişiye sor.

Bu da günün madarası oldu tabi :)

Söyleşiye gelince çok lezzetli bir söyleşiydi diyemem.

Yapanların tabi ellerine sağlık ya da Cristina ablan'ın ayaklarına sağlık ta oralardan kalkmış gelmiş ama keşke daha suya sabuna dokunur şeyler anlatsaydı.

Bana göre Frida'yı hiç tanımayan biri yine tanımadan çıktı o söyleşiden...

Sergiyi henüz gezmemiştim.Yukarı kata çıktığımda bir hayal kırıklığı da Gelman koleksiyonun yer aldığı tabloları görünce oldu.

Çok az sayıda tablo getirilmiş.

Eleştirel bakmayayım isterdim .Ne de olsa Pera çok güzel sergiler açıyor.
Belki diğer müzelerdeki dinamikleri tetikliyor.Ama Frida sergisini getirdilerse de en az iki kat olmalıydı ve daha zengin tablo yelpazesi olmalıydı bence...

Yolunuz Pera'ya düşerse yine de görmemezlik etmeyin bence.Ama şu anda Frida serisinden çok müzedeki Çarlık rusyası sergisi çok daha etkileyiciydi diyebilirim.

Çıkışta ver elini İstiklal ya da Galata dersiniz ki ben her ikisini de yaptım :)

İyi haftalar.