8 Aralık 2010 Çarşamba

AV MEVSİMİ
Av mevsimi diye tutturdum bu akşam...

İlle de bu akşam filme gidip izleyesim vardı.

Neden rahmetli Kazım Koyuncu'nun "Hayde"sini Cem Yılmaz söylüyormuş.İnternet sitelerinde dinledim ama kesmedi hangi sahnede söylemiş görmem lazımdı.

Hayde gidelum hayde diye tutturmam o yüzden...


Gittim de.

Filmle ilgili okuduğum yorumlarda ya yerden yere vurmuşlar,ya da göklere çıkarmışlar.

Şener Şen'i ,Çetin Tekindor'u,Cem Yılmaz'ı çook severim.hani Yavuz Turgul'da bu ekiple güzel bir şeyler yapmıştır diye düşündüm.Ama yanılmışım.

Görmek istediğim sahnenin dışında bir iki küçük detay sadece hoşuma gitti.Onun dışında maalesef bu ekibe rağmen hiç olmamış.

CSI ya da NCIS izleyen bünye fazla beklentiye girdi sanırsam.Av mevsiminden kıtkam boş döndüm.

Konuşmalar,kurgu olayların bağlantıları hakikatten ardı ardına acele çekilen dizi sahneleri gibiydi.

Girizgah çok iyiydi.Oyunculuk çok iyiydi,görüntüler çok iyiydi,müzik ve hayde sahnesi çok iyiydi.Ama genel anlamda bir sarkma vardı...

Üzgünüm ustalar.Emeğinize sağlık her zaman ne yapsanız ön yargısız yine gider izlerim.Ama dumanı üzerindeki hissiyatım budur.Filmde oturmazlıklar ağır basıyor.

Bu benim görüşüm herkes izler belki beklentilerinin karşılığını alır.Ben de türkü sahnesini görmeye gittim.Gördüm geldim :)


Gönül yarasının müziklerini çok beğenmiştim.Oradaki "...Etek sarı sen etekten sarısan..." gibi bu filmde de "Hayde" yi patlatmış çok da güzel olmuş.Laz karakter Cem Yılmaz'a yakışmış ama annesiyle olan konuşmalarda bile bir oturmamışlık vardı.Bir kere hiç bir laz kadını cenazesini ağıtsız bırakmaz.Etrafınızda var mıdır karadenizli bilmiyorum ama yeri göğü inletirler.Hani derler ya taş olsa yanındaki acıdan ikiye bölünür.Orada bile sanki yaşlı teyzenin rolü özensiz kalmış.

Hazır av mevsiminde av muhabbeti yapılıyorken bir şey söylemeden geçemicem.Bu kadar kurguda oturmazlıklar filan var diyorum ya onun yanında belki önemsiz kalacak ama...Yavuz usta belli ki avcılıkla bir şekilde ilgili.

O zaman keşke avcılıkla ilgili bazı ritüelleri de Çetin Tekindor rolüne adapte etseydi.Anlattığı av sahnelerine bir lafım yok .Av sahnelerine felsefi anlamlar yüklendirmiş fazlasıyla .Son sahnelerinde söylediği gibi çok iyi bir avcıysa yapmaması gereken hatalar vardı...

Neyse bu kadar laf yeter.

Hayde gidelum .

12 yorum:

 1. Adı: AV MEVSİMİ olunca zaten baştan kaybetmişti film bana göre.Bir de Dumanı üstünde hissiyatınla yazdığın yorum bana yetti yine de bahtı açık olsun, teşekkürler ve sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 2. bikaç kişi yazmış film hakkında açıkçası okumadım, içime doğdu sanki gitçeğin özellikle bekledim.
  Teşekkürler yavrucum, demek ki gitmemek lazım. Para kötü bişi, dizilerdeki tiyatroculara bakıyorum, Şener Şenin son reklam olayına bakıyorum, sonra halkıma bakıyorum, baya midem bulanıyor

  YanıtlaSil
 3. Uykusuz ben okuduğum kötü olmuş yorumlarına rağmen gittim.Sinema konusunda bazen kimsenin beğenmediği bir filmi beğendiğim de olur çünkü.O yüzden gitmeye niyeti olan varsa asla gitmeyin paranıza yazık diye bir yaklaşımda asla bulunmam.Bu benim görüşüm :))

  Ama o emek oyuncular,yola çıkılan düşünce keşke dedirtti bana.Keşke senaryo sağlam oturtulsaydı.

  Şener Şen sonuçta oyuncu kafasına yatan senaryoyu alır ve oynar. O işini gayet iyi yapmış bence.Reklam ya da dizi diye bakmıyorum ben.Onlar projeye inandıkları sürece herşey mümkünlü :))

  YanıtlaSil
 4. ben de senin fikrini almak için okumadım zaten.
  diğer konuya katılamıcam,
  "yaptığın herşeyde bir kalite olmalı"
  gdb

  YanıtlaSil
 5. Uykusuz,benim fikrimi almak için okumadın biliyorum...Ben de sana ya da bir başkasına fikir olsun diye yazmadım zaten .Bu benim görüşüm diye belirttim.

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 6. Sevgili Sufi,bir sinema eleştirmenin yorumunu okumuştum yıllar önce ekipte ne kadar iyi isimler varsa proje o kadar kötü oluyor demişti.Tesadüf müdür bilmem ama çok doğru katılıyorum.

  Yapılmak istenilen bu ekiple yapılabilseymiş tadından yenmezmiş.Keşke senaryoyu tek başına kastırmayıp güzel bir ekiple tüm o açık noktaları kapatarak yazsaydı.

  Benim serzenişim NCSI,HOUSE,LOST,FLASHFORWARD gibi dizileri de insanlar yazıyor biz neden yapamayalım.

  Ben teşekkür ederim düşüncenizi paylaştığınız için.

  Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
 7. gidelim ama nereye?
  Bak zaman kalmadı ona göre:)
  Mercümekte onaylamışken...

  YanıtlaSil
 8. Zilsiz'im gün içinde çok yoğundum fırsat bulamadım.Şu an inceliyorum ve bana en cazip gelen Marsilya oldu.mail atıyorum bununla ilgili size .Mercimek de yarın okur artık:)

  YanıtlaSil
 9. senin fikrine değer verdiğim için , başkasının yorularını okumadım, demekti o, yannış annaşılmış

  YanıtlaSil
 10. "Yannış" anlama Bağdat'tan geri dönermiş :)

  YanıtlaSil
 11. Her ne olursa olsun sırf Cem yılmaz var diye giderim ben :))
  Görüşlerine saygım var bu arada..
  Belki izlediğimde ben de senin gibi düşüneceğim..Göreceğiz...
  Yazı çok güzeldi bu arada..
  Sık yazdıkça güzelleştin iyice sevgili İzciğim :)
  Yalnız bu kez de ben son ütücü rolü üstlendim mecburen :)

  Sevgiler gönderiyorum.....

  YanıtlaSil
 12. Oyy mahsur kalmış yorumun pardon :)

  Zeugma'cım o halde "içelim güzelleşimi" " yazalım güzelleşelim" olarak değiştiriyorum ben :)) Esasında buraya yazmadığım zamanlarda yaı çalışmaları yapıyorum pek burda paylaşmasamda hoş yediğimi içitiğimi paylaşan ben niye onları yazmıyorsam .Bak pis fena gaza getirdin paylaşıyom iki üzt katta buluşmak üzere :))

  Ha bu arada av mevsimi yorumlarını bekliyorum izledikten sonra.

  Sevgiler canım :)

  YanıtlaSil

Sen Yazmazsan,Ben yazmazsam nasıl çıkar bu postlar aydınlığa ...