3 Eylül 2009 Perşembe

FOK KATLİAMI


Biraz evvel ,gelen bir mailin ekini içinde ne olduğunu ve az sonra izlediğimde çok kötü olacağımı bile bile açtım .Belgesel niteliğinde çekilmiş,Kanada'daki fok katliamına ait bir videoydu gelen . Yarısına gelmeden öfke ve mide bulantısıyla kapattım.

Görüntüleri tahmin edebilirsiniz.Elinde tuttuğu sopa kadar odun ve duygusuz katil ,buzun üzerinde gördüğü hedef foklara doğru yürüyüp sanki bilgisayarda sanal bir şey oynuyormuşçasına ifadesizce hayvanların beyinlerine indiriyor elindeki sopayı.Bunu o kadar sakin yapıyor ki sanki çok normal bir şey yapıyormuş gibi..İşlediği cinayet değilde ,sanki boş bir alanda yürüken ,elindeki sopayla topa vururmuşcasına ilerliyor gördüğü tüm canlı hedeflere.

Nasıl bir şeydir ya .Hiç kimse durduramıyor vahşeti,Kanada hükümeti nasıl izin verir,teşvik eder ya da bu ülkede hiç mi hayvansever yok ?

Tamam ,dünyadaki savaşlarda da nice masum insan ,çoluk -çocuk ,yaşlı, genç demeden katlediliyor.Bu cinayetlerede bütün dünya seyirci kalmaya devam ediyor.Buna da lafım yok .Ama burda güçler eşit değil.Yani o hayvanların kaçıp saklanabilme,ya da bu canavarların ne yaptığını anlayabilme şanları hiç yok.Üzerine doğru gelen iki ayaklı hayvanı görmesiyle beynine aldığı darbe bir oluyor.
Sonra yaralı hayvanları canlı canlı yüzmeleri.Off korkunç!
Bir kez daha insanlığımdan utandım yemin ederim.Şimdi filmlerdeki gibi, woodo ayini yapabilen eski kabilelerden biri çıksa ,o hayvanlara yaşatılan acının aynısını bu,canavarlara yaşatsa.Önce kafaya inen bir balyoz ,canlı kaldıysakör bıçaklarla diri diri derisini yüzme,o halde çöplüğe atıp ölüme terk etme.
Bu acıyı yaşarlarsa belki anlarlar bu dünyadaki yaşama hakkının sadece insanlara ait olmadığını..

7 yorum:

 1. Bir de Japonya'da yapılan yunus katliamı var, gerçekten mide bulandırıcı, görüntüleri de burada;

  http://www.filimk.com/video/japonya-taiji-de-yunus-katliami-21-goruntuler-icerir/

  YanıtlaSil
 2. İzdüşümler
  Önce anlayamadığım, bunun neden yapıldığı. Daha doğrusu hangi amaçla. Sadist bir eğlence mi, görev gereği mi, (bizdeki itlaf gibi) ticari amaçlı mı. Foklar bir de şirin ve masum yüzlü hayvanlar.Ne severim.Nasıl kıyılır.
  İnanılır gibi değil.
  Hayvan sahibi olduktan sonra daha yüreğimden acır oldum böyle şeylere.(yaklaşık on senedir)
  İnsanoğlu giderek canavarlaşıyor. Hem yapanlar, hem izin verenler hem de seyirci kalanlar eşit derecede suçlu.(yapacak şeyi olup da)
  Bize de uzaktan üzülmek düşüyor.

  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 3. O kadar kötü oldum ki..
  Duraksadım kaldım..Yazacak bir şey bulamadım..
  Aynen son satırlarına katılıyorum..
  aynısını yapacaksın ki ancak o zaman farkedebilir bu yaratıklar ne yaptıklarını.
  Kanada hükümetini şiddetle kınıyorum :(
  Tüm dünyanın bildiği halde bu vahşete sessiz kalması ise ayrı bir korkunçluk..

  YanıtlaSil
 4. Prometheus ,korkunç görüntüler bunlar :((..

  Yunuslar ,foklar ne kadar sevimli hayvanlar.İnsana neşe veren hayvanlar ikisi de .Ama bu canavarlar ,onları can olarak görmüyorlar nedense.

  Bir de yunusları kamyonun arkasına bağlayıp sürüklemeleri nedense bana bizim kurban bayramlarımızdaki diğer hayvanların yaptıklarını anımsattı.Hani şu kör bıçakla kurban kesmeye çalışanları,tek ayağından yukarı asıp boğazını kesmeye çalışanları..

  Offf ,her kültür kendine işkence edecek bir hayvan bulmuş etinden ,sütünden faydalanmak içinde değil .Sadece içindeki öldürme duygusunu tatmin etmek için.

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Asuman Hanım,

  Maalesef fok katliamını Kanada hükümeti provake ediyor.Popülasyonu arttığında ,balıkları tükettiklerini düşündükleri için :(

  Bu insanlar acaba çocukluklarında hayvan yetiştirmiş olsalardı böyle şeyler yapabilirlermiydi çok merak ediyorum :((

  YanıtlaSil
 6. Zeuma,maalesef yukarıda yazdığım gibi hayvanların katledilmesi her bölgede iğrençlik derecesinde şekil değiştiriyor.Ama maalesef hiçbir şekilde önüne geçilemiyor.

  Geçtiğimiz senelerde,Güney sahillerinde balyozla parçalanan Carettalarda en az bu foklar ,ve yunuslar kadar içimi acıtmıştı.Ya da öğümce'deki güya köpek çiftliğiinde aç susuz bırakılan köpeklerde öyle.

  Maalesef bazılarının öldürme ve avlanma duygusu hala homo sapiensler zamanında kalmış . :((

  YanıtlaSil
 7. Malesef korkunç görüntüler ama her ülkede farklı farklı hayvanlara ilişkin var bunlar malesef. İnsanoğlunun basit bir hayvan olduğunun göstergesi:(

  Bu arada ilgilenirseniz yeni bir bloğa başladım; olumlu olumsuz eleştiri ve yorumlarınızı beklerim.

  http://prometheus-josefk.blogspot.com/

  YanıtlaSil

Sen Yazmazsan,Ben yazmazsam nasıl çıkar bu postlar aydınlığa ...