19 Ocak 2009 Pazartesi

HUZUR

Fotoğraf :İzdüşümlerAşağıda paylaşacağım hikayeyi çok severim.Yukarı da paylaştığım fotoğrafımı da ..Bu fotoğraf bana nedense bu hikayeyi anımsatır hep.Kasvetli koyu gri bulutların arasından süzülen ışık huzmeleri bana ders verir nitelikte.Her grilikte, ufacıkta olsa bir ışık vardır mutlaka.

Görmesini başarabilirsen...HUZUR


Halkı tarafından çok sevilen bir kral,huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük bir ödül vereceğini ilan eder.Yarışmaya çok sayıda sanatçı katılır.Günlerce çalışırlar,birbirinden güzel resimler yaparlar.Sonunda eserleri saraya teslim ederler.Tablolara bakan kral sadece ikisinden hoşlanır.Ama birinciyi seçmesi için karar vermesi gerekir.

Resimlerden birisinde bir göl vardır .Göl ,tıpkı bir ayna gibi etrafında yükselen dağların görüntüsünü yansıtmaktadır.Üst tarafta pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süslemektedir.Resim bakanlara mükemmel bir huzur hissi verecek kadar güzeldir.

Diğer resimde de dağlar vardır.Ama engebeli ve çıplak dağlar.Dağların üstünde ki öflkeli gökyüzünden boşanan yağmurlar ve çakan şimşek ise resmi daha da sıkıntılı bir hale sokmaktadır.Dağın eteklerindeki şelale insana gürültüyü ,yorgunluğu hatırlatacak kadar hırçın resmedilmişdir . Kısaca resim pek de öyle huzur verecek türden değildir.


Fakat kral resme bakınca ,şelalenin ardında kayalıklardaki çatlaktan çıkan mini minnacık bir çalılık görür.Çalılığın üstünde ise bir anne kuşun örttüğü bir kuş yuvası göze çarpmaktadır.Sertçe akan suyun orta yerinde anne kuşun kurduğu yuva izleyenlere harika bir huzur ve sakinlik örneği sunmaktadır.

Ödülü kim kazandı dersiniz ?

Tabi ki ikinci resim.Kral bunun nedenini şöyle açıkladı :

“HUZUR HİÇBİR GÜRÜLTÜNÜN,SIKINTININ YADA ZORLUĞUN BULUNMADIĞI YER DEMEK DEĞİLDİR.HUZUR ,BÜTÜN BUNLARIN İÇİNDE BİLE YÜREĞİMİZİN SÜKUNET BULABİLMESİDİR”

12 yorum:

 1. gerçekten çok güzel ve çok doğru bir hikaye bayıdımmm...

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim.Ben de çok severim bu hikayeyi.Bu arada hoşgeldin gofret :)

  YanıtlaSil
 3. Şükretmek te sanırım işin diğer bacağı. Çoğu zaman polyannacılara gıcık olurum, polyanna hikayelerine de. Sonuçta hayat işte yaşıcan biticek sonun 2 metrelik çukur. Herhangi biri için farkediyormu? hayır, sen de ölücen çocuğun da, o zaman neden uğraşıyosun?
  Sonra böyle bir manzara görürsün işte, mesela benim hafta sonları sırf rahatlamak için 400 km Didime gitmem gibi, ruhun dinlenir, gaz alırsın yaşamaya devam edersin. Ben ne şanslıyım ki imkanım var ve bu güzellikleri görüyorum dersin.
  Sonuç değişir mi hayır , gene sonun 2 karış toprak

  YanıtlaSil
 4. Bu düşünceyle bakarsanız,hiç birşeyin anlamı yok.Yaşamanında ,mücadele etmenin çalışmanın,evlenmenin,çocuk sahibi olmanın,yemek yemenin bile anlamı yok.Hastalandığımızda doktora gitmenin de anlamı yok ..Nasılsa ölücez gideceğimiz yer toprak altı,götüreceğimiz 2 metre kefenlik
  kılımızı kıpırdatmanın anlamı yok.Niye mücadele edelimki...

  Bu düşüncedeysek zaten ölmüşüzdür zaten .Toprak altına girmemişsindir sadece.

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel hikayeymiş; bu arada tasarımda değişmiş çok tuttum.. daha iyi..

  YanıtlaSil
 6. Yeni bişey yapmadım 10-15 gündür böyle :)

  YanıtlaSil
 7. bu hikayedeki ana fikir bana geliyo, sen yollamadın ben bana alıyorum, zaten senin değil kiminse kimin ama önemli olan artık benim olması lütfen benimle tartışma huzur istiyorum huzur aaaa yettin vıdı vıdı vıdı bee :)

  YanıtlaSil
 8. Simincim benim ana fikirlerim güdümlü sen istemesende geliyo mecburen.

  Değil ben, Ahmet Hamdi Tanpınar bile gelse veremez sana o istediğini :)

  YanıtlaSil
 9. Her birimizin yaşamındaki resim gibiydi bu hikaye. Teşekkür ederim okumamıştım hiç.

  YanıtlaSil
 10. Beğendiğinize sevindim .İnternette dolaştığını sanmıyorum.Benim takip ettiğim bir dergiden yazdım :)

  YanıtlaSil
 11. Ben de çok beğendim bu hikayeyi İZ'ciğim..

  Bu ara benim gibi sıkıntılarla haşır neşir olanlara da güzel bir mesaj oldu..
  Kalabalıklara girip yalnızlığı atamamak gibi bir ders çıkarım var burada..
  Paylaşım için teşekkürler..
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 12. Hepimiz o sıkıntılardan bolca nasibimizi alıyoruz Zeugma'cım.

  Ama tesbih çeker gibi bunları aklımıza düşürmek lazım ki o sıkıntıların altında boğulmayalım .

  Beğenmene çok sevindim :)

  YanıtlaSil

Sen Yazmazsan,Ben yazmazsam nasıl çıkar bu postlar aydınlığa ...