21 Kasım 2008 Cuma

Mesaj at melodi telefonuna gelsin.


Bankada işlem yapmak için sıramı bekliyorum.Aksi gibi o bankanın müşterisi değilim.İşlerimi çabucak halledebileceğim -hamili -kredi kartım yok maalesef.

Önümde yaklaşık 15 kişi var .Sıkıntılı bir bekleyiş içersindeyim.Numaratörde numaralar değiştikçe ,elimdeki kağıda bakıp tombala yapmayı bekliyorum.

Veznede ki eleman sayısı her zaman olduğu gibi benim işimin aciliyetine ters orantıda .Müşteriler en oyalayıcı istek ve talepleriyle,vezdekilerde en devlet memuru halleriyle işlemlerini yapıyorlar.(-mı?)

Nispeten sessiz ortamda bir anda bir çığırtı kopuyor.Meşhur dizilerden birinin müziği kulakları tırmalıyor.Arayan ısrarlı ,aranan hiç oralı değil .Kendi çok sevdiği bu melodi için ,herkesinde aynı fikirde olduğunu düşünüp "geç açayımda dinlesin garipler" diyor herhalde.

Herkes " katil kim ? " edasıyla birbirini süzüyor.Katil uşak ! klasik yaklaşımıyla gözlerim ,sütunun orda dikilen, elinde poşetleriyle, alışveriş dönüşü fatura yatırmaya geldiğini tahmin ettiğim orta yaşlı bir ev hanımı profilindeki teyzeye kitleniyor.Malum en çok diziyi onlar takip edip ,etkisi altına giriyorlar.Büyük bir ihtimalle kızı yada oğlu ,annesinin ısrarına dayanamayıp bu çok sevdiği film müziği melodisini telefonuna yükledi.Yeni olduğu için alışamadı.O yüzden hiç oralı değil çalan telefona .Kadında hiçbir kıpraşma yok.

Fakat o da ne ? Benim tam çaprazımda ayakta bekleyen,kır saçlı hafif karizmatik takım elbiseli, kelli felli adam çantasına davranıyor.İnanamıyorum,yarışma sorusu olsa elenirdim vallahi böyle bir müzikle böyle bir adamı asla ilişkilendiremezdim.Çok şükür çalan zırıltı kesiliyor.Beni irite eden melodi kesildi ama aynı rahatsızlıkta bir telefon görüşme-böğürtüsü başladı.Bariton bir sesle tüm banka on-line dinliyoruz amcayı.Nihayet tombala!!! Mel Gibson 'dan daha içten ve içimden ÖZGÜRLÜÜKK diye bağırarak atıyorum kendimi dışarıya.

Bu melodi mevzusuna feci takık bir durumdayım.Nedir bu telefonlardan ha bir gayret duyurmaya çalıştığımız favori şarkı -türkü olayımız.Hadi yeni yetmelere lafım yok ama yaşını başını almış insanlarda pek bir komik duruyor.

Bu işkence bitmiyor gittikçe şekil değiştiriyor.Aradığım bir kişinin telefonunda çalma sesi olarak bana müzik dinletiyor olmasıda beni öldürüyor.Misal işle ilgili tanımadığım birini arıyorum.Bir anda kulağımda "Allah belanı versin,bana gelen sana gelsin waayy "diye bir inilti kopuyor.Ben tam "noluyoruz ya" derken, melodi dinletme şeysi olduğunu anlıyorum.

Turkcell bu olayı ilk çıkardığı sıralarda ,iş için birini aradım.Adamı tanımıyorum .İlk kez konuşcaz.Numarayı çeviriyorum.Bir anda kendimi bir kavganın içinde buluyorum.İki adam birbirine acaip bağırıp çağırıyor.Eyvah adamı çok kötü bir anda yakaladım diye kapatıyorum telefonu.Aradan biraz zaman geçince adamla konuşmam lazım deyip tekrar arıyorum .Yine aynı kavga gürültü ,nasıl ya ? ne biçim bir adam ?,ne biçim bi kavga bu hala bitmemiş derken jeton düşüyor.Yine aynı zımbırtıya denk geldiğimi anlıyorum.

Şimdi ben bunu anlamış değilim.Sen iş için kullandığın bir telefonda nasıl böyle gayri ciddi bir şey dinletebilirsinki seni tanımayan birine.Ya da karşındaki kişinin , senin komik bulduğun şeyi komik bulacağını nasıl düşünebilirsin?
Ben mecburmuyum polis telsizi,çocuk ağlaması,kurbağa vıraklaması, dinlemeye?

Sadece bunlar da değil.En sevdiğim bir şarkı dahi olsa telefonda müziği duyduğum an o şarkıdan tiksinir hale geliyorum.
Bu konu artık bende takıntı haline geldi.Arkadaşlarımda çok şükür yok böyle bir merak.Olsa kesin aramam .Melodiyi dinlememek için basarım mesajı sen ara diye.

Televizyonda her şeyin altında bilmem ne melodisi için şu numarayı ara mesajlarını gördükçe eski raid reklamlarındaki böcekler gibi çığlık atarak kaçışıyorum.

Ortalık yerde bağıra çağıra yapılan telefon böğü(gö)rüşmeleri başka bir post konusu ...16 yorum:

 1. yanık yanık türkü dinletiyorlar insana olur olmaz yerlerde... deliriyor insan...

  YanıtlaSil
 2. Delirme konusunda yanlız olmadığıma sevindim :)

  YanıtlaSil
 3. İşte düzgün konuşamamanın en güzel tarafı bu; pek arayanın olmuyor, kafan rahat, kendin rahatsın süpersin :). Ama benim telefon melodim bir senfoni şu anda, bir yerden yüklemedim ama hoşuma gidiyor öyle çalması :)

  YanıtlaSil
 4. Yoksa karikatürdeki amcanın senfonisi mi ? :)

  YanıtlaSil
 5. Hayır, yani resimdeki amca muhtemelen Mozart veya Beethoven'dır ama, benim melodim çaykovski, üflemelilerin çok olduğu filarmonik bir tadı var :)

  YanıtlaSil
 6. Telefondan dinlemek hoşuna gidiyor mu gerçekten?Misal seni aradıklarında "dur hemen açmayayım,sonuna kadar dinleyeyim şu senfoniyi " mi ? diyosun.Hazır melodili birini bulmuşken , merakımı gidereyim bari:)

  YanıtlaSil
 7. Hayır, ama telefonum o melodiyle çalınca kendimi daha iyi hissediyorum. Telefonun mekanikliğini ve statükoculuğunu biraz olsun dizginliyor gibi geliyor. Yoksa ipod varken, telefondan müzik dinlenmez efendim

  YanıtlaSil
 8. Ben telefonuma "Yangını var, yangını var. Ben yanıyorum. Yetişin a dostlar tutuşuyorum" isimli melodiyi yükledim. Oh mis.

  YanıtlaSil
 9. minibüs şoförlerinin, taksicilerin falan da çok ilginç telefon melodileri oluyor. ama ben bunları takip etmeyi çok seviyorum, tüm sinir harbine rağmen:))

  YanıtlaSil
 10. Artık hiçbir melodi beni şaşırtmaz.Bugün genç bir abladan "Sordum sarı çiçeğe ,annen baban var mıdır?" ilahisi çalıyodu.

  @Ruh öküzü ,kantoyuda duymamışdım :)

  @Renkli kalem,minübüs şöförlerinin değil telefon melodileri , minibüste çaldıklarına da dayanamıyorum ben :)

  YanıtlaSil
 11. hehee muhteşemdi ya. çok güzel yazı. teşekkürler, eline sağlık. geçen gün birini aradım bi umutla, diskoo disskoo bartizani çalıyo. moralim bozuldu, çöktüm resmen. :) (ben bu yazıyı çok sevdim)

  YanıtlaSil
 12. @Stickman ,teşekkürler güzel yorumların için.

  Sen yine şanlıymışsın .Benimkiler bol ayrılık acılı şarkımsılar :)

  YanıtlaSil
 13. şiddetle sana katılıyorum..işin suyu çıktı..

  YanıtlaSil
 14. @İçimden geldiği gibi,
  Telefonlardaki teknoloji arttıkça melodileride bir o kadar abartıp telefonumuza yakışır hale getirelim diye uğraşıyorlar sanki :)

  YanıtlaSil
 15. İstediğiniz zaman kaçabiliyorsunuz ne güzel, benim eleman tam karşımda oturuyor, aynı zamanda dans hocası ve 3 tane telefonu var, üstelik biri şu çift kartlı Çin telefonlarından. İçine amfi yerleştirmişler mübarek yok böyle bir ses. Telefonlar susmuyor, 1 urfa sıra gecesi, 2 bilmemne latin 3 Vivaldi sanırım. Hadi bu çocuğun kendine göre bir müzik zevki var, geçenlerde duydum bir telefondan o kadar rahatsız oldum ki, gittim sordum kıza,ne bu diye. Kıraç mış. Aman allahım o be berbat bir şarkı ne berbat bir yorum, kız bi de hevesle söylüyor "Kıraaaç". Ebenin ... diyiverdim, napayım tutamıyorum dilimi, sinirler tepede. (ben de bu yazıyı çok sevdim)

  YanıtlaSil
 16. Teşekkürler Uykusuz.

  Senin işin daha zormuş hem de üç tane telefon ve üçüde melodili. üç başlı canavar gibi..

  Allah kurtarsın :)

  YanıtlaSil

Sen Yazmazsan,Ben yazmazsam nasıl çıkar bu postlar aydınlığa ...